Javascript Mantıksal Karşılaştırmaları: == ve === Arasındaki Fark

Bu yazıda, birbirine çok benzeyen 2 mantıksal karşılaştırma olan == ve === veya != ve !== arasındaki temel farktan bahsedeceğiz;

== karşılaştırıcısı, karşılaştırılan değerlerin birbiirine eşit olup olduğunu kontrol etmeden, ikinci değeri ilk değere cast etmektedir.

=== karşılaştırıcısı, == karşılaştırıcısında olduğu gibi herhangi bir type değişikliği yapmadan, karşılaştırılan değerlerin aynı tipte olduğunu varsayarak kontrol yapar.

Hangisini kullanalım?

İki karşılaştırıcı da farklı durumlara göre kullanılabilir. Örneğin karşılaştırdığınız iki değerin tiplerinin aynı olduğu konusunda eminseniz, === kullanmak çok daha mantıklı. Görünürde büyük bir fark yaratmasa bile, her zaman söylediğimiz gibi, büyük bir loop içinde rakibine göre performans kazandırabilir.

Pek bu tür durumla karşılaşılmıyor olmasına ve geliştiricinin değişkenin tipininin yönetimini elinde tutmasına karşın, üçüncü parti bir kütüphaneden gelen değişkenin tipini düşünmeden kullanılabilir.

Sonuç: %90 olasılıkla === kullanılması, ben geliştiricinin kod içindeki değişkenlerin tipini bilerek beklenmedik durumların oluşmasının önüne geçilebilir. Ek olarak küçük de olsa performans artışı sağlar.
  • Aynı durum != ve !== mantıksal operatörleri için de geçerlidir.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: